Zpět
Nadýchané jako obláček - jak prát ručníky, aby zůstaly měkké?
Ten nesrovnatelný požitek kdy se po horké koupeli zahalíte do měkkého a jemného ručníku. Je to fantastické vyvrcholení relaxační koupele a neocenitelné prodloužení této relaxační chvíle. Tvrdé ručníky mohou bohužel tento kouzelný zážitek zničit a rychle - a nepříjemně - změnit vysněné představy o uklidňujícím rituálu. Zjistěte, proč jsou ručníky po vyprání tvrdé a jak je prát, abyste tomu předešli.
Triky na praní ručníků pro zachování měkkosti
Otázka, jak prát ručníky, aby byly nadýchané, se vrací jako bumerang. Zdánlivě jednoduchá činnost působí mnoha lidem spoustu potíží a my mnohdy z bezmoci rezignovaně rozpřáhneme ruce a snažíme se smířit s krutou realitou. Naštěstí existuje několik velmi praktických triků, jak prát ručníky tak, aby byly měkké a nadýchané jako nebeské obláčky. Podívejme se nejprve na nejdůležitější technické aspekty.
|
Pokud jste již investovali do kvalitních ručníků, je načase naučit se nejúčinnější triky pro jejich údržbu. Je vidět, že metody nejsou vůbec složité a že účinná opatření jsou vždy dostupná téměř pro každou domácnost. Mezi domácí prostředky pro měkké ručníky patří přidání směsi jedlé sody a vody do praní. Zní vám to povědomě? Právem se jedlá soda vyskytuje v mnoha "receptech" na domácí prací prostředky nebo kosmetiku. Její vlastnosti pomáhají zbavit se odolné špíny, nepříjemných pachů nebo drsnosti tkanin způsobené mimo jiné tvrdou vodou.
Roztok připravíte tak, že ve 150 ml vody rozpustíte 3 polévkové lžíce jedlé sody. V závěrečné fázi praní nalijte směs do přihrádky na aviváž a nechte kouzlo působit!
Další domácí metodou změkčení ručníků je jejich předchozí namočení do roztoku kyseliny citronové s teplou vodou. Směs by měla být připravena v poměru 3:7. Namáčení by nemělo trvat méně než 30 minut a více než jednu hodinu, poté je třeba ručníky vyprat jako obvykle.
Dalším trikem, jak změkčit hrubé ručníky, je přidat do praní bílý ocet. Jednoduše jej nalijte do přihrádky na prášek a zapněte standardní program. Jednoduché, že?
Materiál ručníků a doporučení pro praní
Většina osušek je vyrobena z bavlny, která je měkká, savá a poměrně lehká. Vyplatí se však podívat i na modely, které obsahují bambusová vlákna. Bambus výrazně zvyšuje savost a má antibiotické vlastnosti, které zabraňují vzniku zápachu. U plážových ručníků je bezkonkurenční mikrovlákno lehčí než bavlna, které schne expresní rychlostí. Při péči je důležitý typ materiálu a v tomto ohledu je třeba vždy dodržovat doporučení výrobce uvedená na štítku.
Volba pracího prostředku a změkčovadla vs. nadýchanost ručníků
Vlastnosti pracích prostředků mají pro účinnost péče zásadní význam. Schopnost změkčovat tkaniny je samozřejmě důležitá, ale velmi důležité je složení, které neobsahuje silné chemické přísady, bělidla a dráždivé látky. To se týká zejména dětských ručníků.
V čem perete ručníky? Jsou lepší prášky nebo tekuté přípravky? Jemné přípravky nemusí být vůbec podřadné, právě naopak. Ty v tekuté nebo gelové formě jsou obvykle šetrnější a nepronikají hluboko do tkaniny, takže se snadněji vymývají, což se projeví změkčením tkaniny po vyprání. Při výběru pracích prostředků věnujte pozornost tomu, zda nesnižují savost tkaniny. Ačkoli změkčovadla mohou vypadat lákavě, obvykle se od jejich používání odrazuje.
Nezapomeňte také pečlivě odměřit množství pracího prostředku. Pokud ho nalijete příliš mnoho, může to mít opačný účinek, protože se prací prostředek nevyplaví, usadí se na vláknech a ztuhne.
Teplota a prací program pro ručníky
Stejně důležitá jako prací prostředek je i teplota praní. Před prvním použitím ručníků je nutné je vyprat, abyste se zbavili zbytků chemických látek. Je také dobré je na několik hodin namočit do studené vody. Díky této úpravě se vlákna rozevřou, čímž se zvýší jejich savost.
Teplota prvního praní může být přibližně 30-40 stupňů Celsia. Pro každou další by měla být zvolena podle typu vlákna a intenzity znečištění. Nejčastěji se doporučuje prát při 60 stupních Celsia v programu, kde otáčky odstřeďování nepřekročí 800 otáček za minutu, ale vyplatí se podívat se na doporučení výrobce na štítku.
Teplota může být nižší, ale rozhodně se nedoporučuje ji zvyšovat, protože to může vést k poškození. Jedinou výjimkou může být potřeba dezinfekce ručníků, například na ruce. Vzhledem k četnosti používání je u nich riziko růstu bakterií vyšší.
Osuška VITO 100 x 150 cm
Ručník CAROLINE 50x90 cm
Ručník VITO 70 x 140 cm
Jak sušíte ručníky, aby zůstaly měkké?
Už víte, jaká pravidla dodržovat při praní, ale jak změkčit ručníky po vyprání? Zásadní pro nadýchanost i hygienu je proces sušení. V ideálním případě by se měl konat venku, ale na místě, kam přímo nedosahují sluneční paprsky. Používání sušičky se nedoporučuje, protože spotřebič může přispět k rychlejšímu opotřebení tkanin. Je také vhodné pamatovat na pečlivé rozložení ručníků, aby se zabránilo vzniku záhybů a urychlilo se rovnoměrné schnutí.
Jak udržujete každodenní měkkost ručníků?
Jak vidíte, péče o nadýchanost, savost a hygienu ručníků není vůbec složitá. Shrňme si to:- Před praním rozdělte ručníky podle barvy a materiálu.
- Ručníky perte v průměru každé 3 dny, abyste zachovali hygienu bez snížení kvality.
- Vybírejte šetrné prací prostředky, které čistí jemně a nepronikají hluboko do vláken, což usnadňuje jejich vymáchání.
- Nepoužívejte silná bělidla ani změkčovadla, která negativně ovlivňují savost.
- Ručníky perte odděleně.
- Dodržujte doporučení výrobce uvedená na štítku.
- Nenaplňujte těsně celý buben pračky, protože se tím snižuje účinnost praní.
- Vyvarujte se praní při vysokých teplotách, protože se tím urychluje opotřebení ručníků. Vyvarujte se sušení v přímém kontaktu se zdroji tepla, na prudkém slunci a v sušičkách, protože tkanina pak může zdrsnět.
Ručníky do koupelny