Všeobecná pravidla používání, čištění a údržby nábytku

  1. Nábytek a jeho jednotlivé části by měly být používány podle určení. Zejména je zakázáno sedět na částech nábytku, které nejsou pro tento účel určeny (např. opěrky hlavy, područky) nebo přetěžovat pohyblivé části (např. dveře).
  2. Nábytek by měl být používán v suchých, uzavřených místnostech, chráněných před vlivem nepříznivých povětrnostních podmínek a přímým slunečním zářením. Teplota vzduchu v místnostech by měla být mezi +15 °C a +30 °C. U skříňového nábytku by relativní vlhkost měla být 40–70 %, přičemž čalouněný nábytek by neměl být umístěn v místnostech s vysokou vlhkostí (nad 80 %). Nábytek by neměl být umístěn blíže než 1 m od aktivních zdrojů tepla (například radiátorů).
  3. Pohyblivé části nábytku (např. dvířka, zásuvky, posuvné police) nenechávejte zbytečně otevřené (vysunuté), což může poškodit nábytek a ohrozit bezpečnost uživatelů.
  4. Montáž nábytku by měla být prováděna v souladu s montážním návodem a za použití vhodného nářadí. V případě jakýchkoliv pochybností kontaktujte prodejce.
  5. Po umístění by měl být nábytek vyrovnán horizontálně a vertikálně. Pro zajištění stability skříňového nábytku by měl být připevněn ke stěně.
  6. Před uvedením nábytku do provozu je třeba jej důkladně prohlédnout a zkontrolovat všechny spoje.
  7. Přemísťování nábytku by mělo být prováděno bez dodatečného zatížení (odstraňte obsah nábytku). Při pohybu pevně uchopte pevné vertikální části nábytku, tj. boky a nohy. Pohyblivé části (např. police, horní části) nesmí být použity k uchopení. Poznámka: Přemísťování nábytku může způsobit trvalé poškození nábytku a podlahy.
  8. Nábytek by neměl být přetěžován, neboť hrozí jeho trvalé poškození. Pokud je některý prvek (např. police) ohnutý, zátěž by měla být okamžitě snížena.
  9. Spoje jednotlivých částí nábytku by měly být pravidelně kontrolovány. Zjištěné uvolnění spojů by mělo být odstraněno utažením příslušných upevňovacích prvků a šroubů.
  10. Horké nádobí by nemělo být pokládáno na užitné plochy nábytku a nábytkové prvky by neměly přijít do kontaktu s rozpouštědly (nebo jejich deriváty), benzínem, alkoholem, a nábytek by měl být chráněn před velkým množstvím rozlitých tekutin (jakékoli tekutiny okamžitě odstraňte a povrch důkladně vysušte). Tyto faktory mohou způsobit poškození povrchu nábytku, jako je zabarvení nebo zmatnění.
  11. Skleněné části nábytku by měly být používány s maximální opatrností. Především by neměly být přetěžovány. Před přepravou nebo přemísťováním nábytku by měly být skleněné prvky demontovány.
  12. Během přepravy, po vybalení nebo během běžného používání čalouněného nábytku může dojít k tvorbě záhybů, které lze zredukovat ručním protřepáním a poklepáním pro obnovení původního tvaru.
  13. Aby byl nábytek využíván rovnoměrně, je vhodné využívat všechny jeho části. U modelů s více sedadly by se nemělo používat pouze jedno sedadlo, aby nedocházelo k rozdílům ve vzhledu.
  14. Doplňkové funkce nábytku, například rozkládací funkce, by měly být využívány jen příležitostně a nejsou určeny k každodennímu používání, pokud výrobce nestanoví jinak. Při nejasnostech se informujte u prodejce.
  15. Nábytek by měl být čištěn 3–4krát týdně suchým, měkkým hadříkem, aby se zabránilo hromadění prachu a nečistot.
  16. Povrchy z laminátu, smaltu a chemicky tvrzených laků lze čistit vlhkým hadříkem a následně vysušit suchým měkkým hadříkem.
  17. Používání chemikálií při údržbě nábytku může způsobit strukturální změny materiálů.
  18. Při čištění potahových materiálů je třeba postupovat opatrně a vždy nejdříve vyzkoušet čisticí prostředek na skrytém místě nábytku.
  19. Potahové látky by měly být pravidelně čištěny měkkým kartáčem na oděvy nebo vysavačem s nástavcem na čalounění.
  20. Kůže by měla být čištěna jemnými krouživými pohyby pomocí měkkého bavlněného hadříku navlhčeného vlažnou vodou.
  21. Ekokůže by měla být čištěna měkkým hadříkem a mýdlovým roztokem, poté osušena.
  22. Silný tlak při čištění může zesvětlit barvy.
  23. Nábytek by měl být čištěn pouze prostředky schválenými výrobcem nebo prodejcem, nikdy nepoužívejte rozpouštědla, ředidla nebo alkohol.


Nezapomeňte, že:

  1. Před koupí je nutné ověřit si velikost a rozměry objednaného nábytku, zejména s ohledem na možnost doručení na místo určení.
  2. Vlastnosti nábytku (včetně intenzity barvy či tvrdosti výplně) se mohou během používání změnit, což vyplývá z přirozených vlastností tohoto typu výrobků.
  3. Charakteristickým znakem přírodních materiálů (např. kůže, dřevo) jsou drobné rozdíly v odstínech, struktuře nebo vzoru (letokruhy).
  4. Drobné odchylky ve zbarvení materiálů, z nichž je nábytek vyroben, včetně malých rozdílů oproti vzorkům, vyplývají z přirozených vlastností suroviny nebo z výrobní série.
  5. Sluneční záření způsobuje vyblednutí kůže a textilií.
  6. Rozdíly ve vnímání barev mohou záviset na použitém osvětlení a různých nastaveních monitoru či telefonu.
  7. Potahové materiály mohou vykazovat vlastnosti "proměnlivosti", tedy různý lesk a odstín v závislosti na typu a úhlu dopadu světla.
  8. Použitá konstrukční řešení (např. funkce spaní) pod jedním z prvků nábytku mohou způsobit rozdíly ve vlastnostech těchto stejných prvků (např. vnímaná tvrdost polštářů).
  9. Vzhledem k výrobnímu procesu mohou existovat rozdíly v rozměrech, barvách nebo použitých materiálech u stejného nábytku objednaného v různých časech (z různých výrobních sérií).
  10. Odolnost nábytku je omezená jeho běžným účelem. Nábytek není odolný proti poškrábání ostrými předměty či drápy domácích mazlíčků.
  11. Potahový materiál se může obarvit od materiálů s nedostatečně zafixovanou barvou, se kterými přijde do styku (např. nevhodně obarvené oblečení). V těchto případech může proniknutí barviva do struktury potahu způsobit trvalé skvrny.
  12. Nábytek, jako každý výrobek tohoto typu, podléhá přirozenému opotřebení během používání. Zejména se jedná o: blednutí barvy, natažení látky, pomačkání látky, lesknutí kůže či laku, změny ve výplni (posunutí a zhutnění, tvorba záhybů na sedácích, opěrkách a područkách) atd.
  13. U světelných zdrojů nebo jiných elektrických zařízení je nutné dodržovat speciální bezpečnostní opatření. Tyto prvky by neměly přijít do kontaktu s tekutinami, nesmí se jich dotýkat bez odpojení od sítě a izolace a musí být chráněny před dětmi. Připojení ke zdroji musí splňovat příslušné normy.
  14. Snažte se zboží vybalit v přítomnosti dopravce a zkontrolujte, zda není poškozeno. V případě poškození během přepravy sepište s dopravcem protokol, který výrazně usnadní případné reklamační řízení.